Македонски | Shqip | English |

LEKOVITI JAJCA OD PREPELICI OPLODENI I PILINJA

Оглас од претпријатие. Се продава од: INKUBATOR-INKUBATORI-TERMOMETAR-VLAGOMER 29 мај 10:01 Поврзи се кон претпријатието за да направиш измени
Цена:

5 МКД

Локација: Кочани
- PRODAVAM SVEZI OPLODENI LEKOVITI JAJCA OD JAPONSKI PREPELICI ZA KONZUMIRANJE ILI VEDENJE. STO E VAZNO ZA NIV: - научно е докажано колку се ефикасни јајцата од јапонски препелици. Лековитото дејство има корисен ефект врз човечкото тело, особено врз крвта, срцето, црниот дроб и бубрезите. Многу ефикасно помога во лекувањето на мигрена, астма, анемија, висок крвен притисок, нервната напнатост, болести на срцето, масти бо крвта, нарушувања во варењето на храната и др.

За луѓето кои се слабокрвни, медицината препорачува да се хранат храна која има многу железо. Најмногу железо во месо што едно ковек го консумира има бо младото говедско месо. За споредба, едно јајце од јапонски препели, кое во просек има 12-13 g, содржи повеќе железо од 1,5 кг говедско месо.

Јајцата од Јапонски потполошки, во однос на кокошка, кој содржи 5 пати повеке фосфор, 7 пати повеке железо, 10 пати повеќе витамини од комплекс Б (Б1, Б2, Б6, Б12). Таа исто така содржи витамини А, Е, Ц, 11% минерали, калиум и многу важни ензими кои го успоруват процесот на стареење на клетките и организмот како целина.

-Јајцата се користат свежи, половина час пред појадокот. Возрасните можат да јадат пет јајца дневно, деца до 10 години и помлади само две јајца дневно. Јајцата можат да се измешат со млеко, мед, сок од лимон и др. Спортистите ги користат овие јајца за да ја зголемат издржливоста и мускулната маса, а исто така можат да се користат и за подготовка на козметички производи.

Содржината на јајце:

Вода 74,6%

Протеини 13,1%

Маснотии 11,2%

Минерали и други ензими 1,1%Минерали: железо 3,2 мг фосфор 2,2 мг калциум 0,5 мг

ЗА ДРУГИ ГРАДОВИ ПРАКАМ ПРЕКУ КАРГО ЕКСПРЕС НАСЕКАДЕ ДО СИТЕ ГРАДОВИ НИЗ МАКЕДОНИЈА. 077-735-790 070-607-455

https://www.youtube.com/watch?v=eBEw2mYmues

Нема посетени огласи
Кон почеток