Регистрирај Pazar3 сметка и добиј 50 денари!

Што е поважно кога купувате половен автомобил: километража или година на производство?

Што е поважно кога купувате половен автомобил: километража или година на производство?

Купувањето на половен автомобил е тешка одлука земајќи го во предвид голeмиот избор на автомобилски брендови, модели, ниво на опрема, цена и слично. Постојат многу работи кои што треба да се земат во предвид при донесувањето на одлуката која половна кола да се избери, но најчестите дилеми се околу годината на производство и бројот на изминати километри. Што е поважно, која година е произведен автомобилот или колку километри има поминато?

Доколку барате автомобил кој ќе ве служи подолго време, оваа одлука одзема многу време, труд и истражување околу достапноста на автомобилите на пазарот. Доколку пак сте голем љубител на повеќе брендови и модели на автомобили, и едноставно сакате да "експериментирате" со разните модели, тогаш за вас оваа одлука сигурно е многу полесна и побрза.

При купувањето на половни коли најважно е да се најде тн. златна средина, односно автомобил кај кого амортизацијата значително ја намалила неговата пазарна цена, но од друга страна автомобилот е сеуште во исклучително добра возна состојба. Пазарот на оловни коли во Македонија е се повеќе дефицитарен на автомобили со постара година на производство а помала измината километража. Кога би морале да направите компромис што би избрале - старост на возилото или изминати километри?

Километража

Во нашава земја, побарувачката на половни коли е доста повисока од побарувачката за нови возила. Поради животниот стандард, многу е мал процентот на луѓе кои можат да си дозволат нови автомобили. Еден од најголемите стравови при купувањето половни коли е реалната километража на возилото. Дали бројот на изминати километри е реален или во суштина тој е дупло или три дупло поголем од прикажаното?

Кај нас, а и во многу други европски земји враќањето на километражата е редовна практика. Не само Македонија, туки и Германија, Франција, Италија, Холандија, и Белгија се соочуваат со проблемот на лажирана километража. Во Македонија лажирањето на километражата е толку застапено што дури и се вели дека секоја втора кола е со вратени километри. Овој проблем го загрижува секој кој планира да купи половен автомобил, бидејќи секако поголемата километража значи и дека автомобилските делови се истрошени. Сепак, денешните автомобили се далеку поиздржливи одколку што мислиме. Важно е да се знае и како биле изминати тие километри. Автомобил оставен да скапува во некоја гаража и има изминато премалку километри не е добар индикатор. 

 Доколку автомобилот бил возен на отворени патишта и автопати тој не претрпел големи оштетувања и покрај големата измината километража, и доколку правилно и навремено се одржува нема никаков проблем. 

Година на производство

Како и километражата, и годината на производство има големо влијание врз одлуката каков автомобил да се купи, меѓутоа староста на возилото секако не треба да биде одлучувачки фактор. Покрај корозијата и истрошеноста, купувањето на постаро возило со сигурност значи дека треба да се откажете од одредени новитети во поглед на безбедносни функции и ниво на опрема која го олеснува возачкото искуство. Автомобилите со постара година на производство со сигурност ќе имаат потреба од одредени поправки и замени на истрошени делови, па имајте го тоа во предвид при калкулирање на буџетот кој ќе ви биде потребен за купување на тоа возило.

Нашиот заклучок е дека и километражата и годината на производство се подеднакво важни фактори кои одлучуваат каков половен автомобил да се купи. Меѓутоа побитно и од овие два фактори е тоа во каква состојба е моментално автомобилот од аспект на одржување. Доколку автомобилот бил редовно сервисиран, има историја на поправки во овластен сервисер, и при купувањето има на увид детални информации околу тоа какви оштетувања претрпел, тогаш годината на производство и километражата не се пресудни во одлуката.

Одржувањето е од суштинско значење

Дали е во ред купувањето на постар автомобил? За жал не постои точен и погрешен одговор, исто како што не постои точна цифра на измината километража која е прифатлива. Кога купувате користено возило, најважно е да размислите колку добро возилото е одржувано. Доколку автомобилот не е удиран, не бил дел од сериозни сообраќајни незгоди, и бил редовно и навремено сервисиран - тогаш најверојатно станува збор за одлична зделка. 

Кон почеток

Нашиот сајт користи колачиња (Cookies). Со кликнување на “Се согласувам” или со продолжување на користење на сајтот, се согласувате со користењето на колачињата. Доколку не се согласувате, можете да ги промените подесувањата на Вашиот пребарувач.

Повеќе Информации