Регистрирај Pazar3 сметка и добиј 50 денари!
8 совети за разгледување стан што мора да се почитуваат

8 совети за разгледување стан што мора да се почитуваат


Овие правила за разгледување стан се така наречени непишани правила. Сепак, нивното следење ќе го направи процесот на гледање на станот удобен и за вас и за идниот станар. Ако сакате да го изнајмите вашиот стан од соништата, најдобро е да оставите добар прв впечаток и на вашиот иден корисник.

1. Закажете состанок за разгледување стан

Кога го следите бонтонот за гледање стан, прво закажете состанок. Вообичаено, за ова е задолжен агентот или сопственикот. Поставете време што е погодно за вас и известете го агентот или сопственикот однапред. Сопствениците мора да ги известат станарите барем неколку дена пред посетата, па затоа е важно да се закаже однапред.


Многу е важно да се почитува времето на сопственикот и сегашните станари. Закажувањето на термин му дозволува на сегашниот закупец и застапник или на сопственикот време да се подготват за вашето пристигнување. Ова го прави состанокот да тече понепречено и секој да се чувствува поудобно.

2. Подгответе ги вашите прашања однапред

Се разбира, ќе имате милион прашања за местото. Дали се дозволени домашни миленици? Дали има паркинг место во близина на станот? Кои сметки треба да ги платам? Сите овие се валидни прашања што треба да ги поставите при гледањето.


Но, ако имате некои клучни прашања што знаете дека сакате да ги поставите, погрижете се да ги забележите некаде. Да се ​​биде добро организиран ќе му помогне на секој што ве носи наоколу и ќе ви заштеди време.


Како што е кажано, поставувајте импровизирани прашања додека го гледате станот. „Оваа врата не беше на планот - води ли некаде? Дали бавниот шпорет на балконот е вклучен во киријата? 


3. Донесете ги вашите цимери

Ако планирате да се преселите со цимери, донесете ги да бидат дел од разгледувањето. Тие веројатно се исто толку заинтересирани за просторот во кој се преселуваат. Да ги оставите надвор од гледањето би било грубо и може да резултира со конфликти подоцна.


Ако вашите идни цимери се придружуваат на разгледувањето, погрижете се однапред да го известите агентот или сопственикот. Не е голем проблем ако се појавите со неочекуван гостин, но би било поучтиво ако не се појавите.


4. Пристигнете на време

Ова е многу важен совет за бонтон за гледање стан. Погрижете се да не дојдете доцна на разгледувањето што го побаравте и дека сте организирани. На овој начин се уверувате дека го почитувате времето на агентот.


Идеално е да пристигнете точно на време. Ако пристигнете рано, бидете трпеливи со агентот или сопственикот. Можеби имаат претходни состаноци од кои доаѓаат.


Ако доцните и покрај вашите најдобри напори, погрижете се да го известите кој и да ви го покажува станот. Брзиот повик да им дадете до знаење дека сте заглавени во сообраќајот може да ги увери дека не сте вие виновни за доцнењето.

5. Почитувајте ги правилата на изнајмувачот

Освен ако станот не е празен, важно е да запомните дека сте во туѓ дом. Почитувањето на барањата на изнајмувачот е од суштинско значење во бонтонот за гледање на станот. На пример, тие може да побараат од вас да ги соблечете чевлите.

 

Усогласеноста со нивните барања е најдобро за вас, за агентот и за изнајмувачот.

 

6. Не допирајте ништо

Одржувањето на вратата отворена за агентот е учтиво и сосема прифатливо во етикетата за гледање на станот. Меѓутоа, читањето низ дневникот на изнајмувачот без надзор е прилично грубо. Накратко, избегнувајте да допирате сè што не би сакале странец да го допре во вашата куќа.

 

Без разлика колку меко изгледа нивната плишана играчка или колку вкусно мириса храната што се готви на шпоретот, не е ваше да ја вкусите. Ова правило за бонтон за гледање стан се применува без разлика дали станарот е присутен или не на прегледот.

 

Без разлика дали ќе побараат или не, воздржете се од допирање на предмети во станот без дозвола. Кога се сомневате, побарајте од агентот или сопственикот да ги вклучи светлата, да ги отвори вратите итн.

 

7. Не останувајте премногу долго

Се разбира, имате целосно право да го проверите секој аспект од станот при прегледот. Поставете онолку прашања колку што ви треба за да бидете сигурни дека просторот е соодветен за вас. Гледањето на стан во еден стан трае најмногу околу 15 минути.

 

Без разлика колку го сакате просторот, прво треба да го изнајмите пред да можете да уживате во неограничено време. Откако ќе бидете задоволни со вашето знаење за станот, заблагодарете му се на агентот, сопственикот или изнајмувачот и веднаш заминете.

 

Кажете благодарам по прегледувањето на станот

 

8. Бидете во контакт со агентот или сопственикот

Овој водич за бонтон за гледање стан не завршува кога ќе излезете од вратата. Ако навистина сакате да бидете љубезни, треба да се јавите кај агентот или сопственикот по прегледот. Брзата е-пошта или текстуална порака за да им се заблагодарите многу ќе помогне во ценењето на нивното време и напор.

 

Размислете за вашето гледање. Наведете ги добрите и лошите страни на местото и донесете ја вашата одлука. Дали овој стан е идеален за вас или ќе продолжите да барате? Да му дозволите на оној кој ви го покажал местото да знае за вашата одлука е убава учтивост.

 

Тоа не е правило за бонтон, но дури и ако не ви се допадна местото, убаво е учтиво да го известите сопственикот или агентот. Во некои случаи, тие може да знаат други станови кои подобро одговараат на она што го барате.

Кон почеток

Нашиот сајт користи колачиња (Cookies). Со кликнување на “Се согласувам” или со продолжување на користење на сајтот, се согласувате со користењето на колачињата. Доколку не се согласувате, можете да ги промените подесувањата на Вашиот пребарувач.

Повеќе Информации