Регистрирај Pazar3 сметка и добиј 50 денари!

Важни работи на кои треба да обрнете внимание при купување на половни автомобили

Важни работи на кои треба да обрнете внимание при купување на половни автомобили


Купувањето половни автомобили нуди толку многу придобивки за купувачите, што го прави прв избор на многу луѓе заинтересирани да го заменат својот автомобил со друг модел, или да купат нов автомобил. Што е најважно, купувањето на половен автомобил нуди можност да поседувате автомобил без да треба да потрошите премногу средства. Исто така, ви овозможува да купите модел на автомобил кој чини многу помалку од цената што би ја платиле за нов автомобил од истиот модел.
Сепак, купувањето користен автомобил е долг процес кој бара многу труд и време за да се најде совршен автомобил кој ќе одговара на вашиот буџет и вашите барања во однос на перформансите на автомобилот, годината на производство, потрошувачката на гориво, багажниот простор итн.
Во овој текст ќе ги презентираме најважните работи на кои треба да обрнете внимание кога купувате користен автомобил. Внимателно прочитајте ги нашите совети при купување на користен автомобил со цел да направите побезбеден и поинформиран избор кога купувате кој било половен автомобил. Ќе се обидеме да обезбедиме листа на работи на кои треба да внимавате кога купувате половен автомобил.
Нормално, секогаш има ризици кога купувате било што, а тоа важи без разлика дали купувате половен или нов автомобил.


Разгледајте ги огласите кои изгледаат релевантно и доверливо

Најпрво, истражете ги сите достапни огласи за автомобили и погледнете ја рекламата која целосно ги наведува карактеристиките на рекламираното возило. Рекламата која ги содржи сите детали за автомобилот како година на производство, километража, состојба, опрема, потрошувачка на гориво итн. изгледа многу поверодостојна и вреди да се земе предвид. Ако продавачот не се потрудил да напише детален опис, можеби крие некои карактеристики или лоши страни на автомобилот. Исто така, обрнете внимание на сликите. Некои продавачи фотографираат само од предниот дел на автомобилот или од страната на автомобилот. Тоа може едноставно да се должи на желбата на продавачот, но може да се однесува и на некои многу сериозни проблеми како што е автомобилот да има оштетување од страните. Многу често продавачите се обидуваат да ги сокријат овие проблеми и го покажуваат автомобилот само од добрата страна.


Пребарувајте на веб страници од доверба

Истражувањето на добри половни автомобили секогаш треба да се прави на релевантни, доверливи сајтови како Pazar3.mk. Секоја веб страница што продава автомобили треба да биде верификувана и да објавува реклами само од проверени продавачи. Ова ја намалува можноста за купување автомобили со сомнително минато или автомобили кои немаат целосна документација.
Откако ќе изберете автомобил што ве интересира, следниот чекор е да отидете и да го видите автомобилот лично. Внимателно проверете ја внатрешноста и надворешноста на автомобилот. Во внатрешноста проверете дали има нефункционални копчиња и оштетување на трепкачот, копчето за отворање на прозорците, копчето за вклучување на климатизерот, оштетувања на кумплугот, сопирачката итн. Сето ова може да сигнализира дека автомобилот има поминато многу километри.
На надворешноста погледнете за какви било промени во бојата на автомобилот, неусогласености во бојата, гребнатинки, состојба на гумите итн.
Што е најважно, одете на тест возење. слушнете како звучи моторот, дали автомобилот испушта чуден звук кога менувате брзини, кога вртите итн. Прегледајте го автомобилот и погледнете дали има истекување на гориво. Поставете многу прашања до продавачот кои ќе ја откријат вистинската состојба на автомобилот.

Ви посакуваме среќно и успешно купување на нов автомобил! На Пазар3.мк можете да погледнете голем број на марки и модели на автомобили како што се mercedes b klasa, opel astra mk или други polovni avtomobili.
Кон почеток

Нашиот сајт користи колачиња (Cookies). Со кликнување на “Се согласувам” или со продолжување на користење на сајтот, се согласувате со користењето на колачињата. Доколку не се согласувате, можете да ги промените подесувањата на Вашиот пребарувач.

Повеќе Информации